KİRALAMA KOŞULLARI VE KILAVUZU

KULLANICI BİLGİLERİ

Kiralanan araç, sadece kira sözleşmesinde ve teslim formunda belirtilen kişiler tarafından kullanılır. Aracın kullanımında,  sözleşmede belirtilmeyen herhangi bir üçüncü sahsın aracı kullanmasından meydana gelebilecek zararları hiçbir garanti kapsamayacaktır. Extra sürücüler  eklemek isterseniz, ofislerimize başvurabilirsiniz.

Araç grupları için minimum sürücü yaş ve ehliyet süresi ile ilgili detaylar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

      Genç sürücü paketinden yararlanabilmek için aşağıda yer alan koşulların sağlanması gerekmektedir.

 • Ekonomik grupta bulunan araçları kiralayabilmek için normalde en az 21 yaşında ve 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 20 yaşında ve 1 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek ekonomik gruptan araç kiralayabilmektedir.
 • Orta grupta bulunan araçları kiralayabilmek için normalde en az 24 yaşında ve 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 21-24 yaş aralığında ve 2 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek orta gruptan araç kiralayabilirler.
 • Üst  grupta bulunan araçları kiralayabilmek için normalde en az 27 yaşında ve 4 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 24-27 yaş aralığında ve 3 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek üst gruptan araç kiralayabilirler.
 • Genç sürücü uygulaması için Süper Mini Hasar Güvencesi alınması mecburidir. Renttrendy Rent a Car genç sürücü uygulamasını uygulamama hakkını saklı tutar

EK SÜRÜCÜ HİZMETİ

Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi ve/veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ek ücretli olarak , Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür. Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve/veya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi/kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Fiyat ve ayrıntılı bilgi için Renttrendy Rent a Car Rezervasyon Merkezi’mizi arayabilirsin. (Ek sürücü kiralama koşulları Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamalarında bulunan koşullarla aynıdır.)

 

KİRALAMA SÜRELERİ

Araçlarımız, günlük olarak en az 24 saat, aylık olarak ise 23 gün üzerinden kiralanabilmektedir.

Olası gecikmeler durumunda:

 • 2 saat üzeri gecikme durumunda, o tarihte geçerli olan araç kiralama bedelinin 1/3’ü
 • 3 saat ve üzeri gecikme durumunda, o an geçerli olan araç kiralama bedelinizin 2/3’ü
 • Teslim ya da alış saatiniz şube kapanma saatinde ise o saatte aracı teslim ya da iade etmeniz gerekmektedir. 2 saate kadar gecikme opsiyonu, şube kapanış saatinde teslim ya da iade saatine sahip kiralamalar için geçerli değildir.
 • 4 saat ve üzeri gecikme durumunda ise, ilgili gün geçerli olan bir günlük kira bedeli sözleşmenize eklenerek, tahsilat kredi kartınızdan yapılacaktır.

YAKIT      

Lütfen aracı teslim alırken, aldığınız yakıt miktarı ile iade ediniz. Araç eksik yakıtla teslim edildiğinde, yakıt bedeli + %30 hizmet bedeli ödenir.

ARAÇ TESLİMİ

Şubeye İade:

Aracınızı kiraladığınız şubeden farklı bir şubemize iade etmek istediğinizde “Tek Yön” ücreti uygulanacaktır.

Tek Yön ücreti aynı şehir içerisinde, alınan şubeden farklı bir şubeye iade ettiğinizde de uygulanır.

Adresten Teslim Alma ve Adrese Teslim Etme:

Adrese teslimat ve adresten teslim alma hizmetimiz şubelerimizin müsaitlik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Tüm detaylar için kiralama yapmak istediğiniz Renttrendy Rent a Car ofisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

SİGORTALAR VE GÜVENCELER

 • Araç sigortalarımız kampanya ve fiyatlara göre değişiklik göstermektedir. Sigorta detayları, sözleşmenizde ve teslimat formunda belirtilmiştir. İhtiyaç duyabileceğiniz ek sigortaların ücretleri ve limitleri ile ilgili bilgi almak için, rezervasyon merkezimize veya kiralama yapacağınız şubemize danışabilirsiniz. Hizmetini sunduğumuz sigortalar ve güvencelerimiz hakkında bilgi aşağıdaki gibidir.
 • Mini Hasar Sigortası: KDV dahil 1.000 TL’ye kadar oluşan tek taraflı hasarlarda kiracı beyanı ile onarım sağlanma avantajı sunan sigortadır.
 • Süper Mini Hasar Sigortası: KDV dahil 2.500 TL’ye kadar oluşan tek taraflı hasarlarda kiracı beyanı ile onarım sağlanma avantajı sunan sigortadır.
 • Ferdi Kaza Sigortası: Sürücü ve araç içindeki kişileri sigorta limitleri dâhilinde güvence altına alan bir sigortadır.
 • 3. Şahıslara Karşı Sorumluluk Sigortası: Zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortasına ilave üçüncü şahıslara karşı belirlenmiş limitler çerçevesindeki zararları kapsayan sigortadır.
 • Maksimum Güvence: Mini Hasar, Ferdi Kaza ve 3. Şahıslara Karşı Sorumluluk Sigortasını kapsayan sigorta paketidir.
 • Süper Maksimum Güvence: Süper Mini Hasar Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası, 3. Şahıslara Karşı Sorumluluk Sigortasını kapsayan sigorta paketidir.

TRAFİK CEZALARI

Trafik kurallarına uyulmaması sonucu ortaya çıkacak her tür trafik cezasının (köprü ve otoyollarda hatalı gişe kullanılması da dâhil olmak üzere) ödemesi ve hizmet bedeli sözleşmede ismi geçen kiracıya ait kredi kartından yapılacaktır.

EK ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZ

Araç kiralamanıza ek olarak satın alabileceğiniz ürün ve hizmetlerimiz aşağıdaki gibidir. Ücret ve detayları hakkında bilgiye Renttrendy Rent a Car rezervasyon merkezimizden ulaşabilirsiniz.

 • Çocuk Koltuğu 
 • Mini Sigorta
 • Adrese Teslim ve İade (Renntrendy Rent a Car merkezinden bilgi alınmalıdır.)
 • Ek Sürücü Hizmeti
 • Lastik Cam Far Sigortası
 • Ferdi Kaza Sigortası
 • İhtiyari mali mesuliyet
 • Ek Km Hizmeti
 • Kış Lastiği (Renttrendy rent a car müşterilerine ücretsizdir)

ARAÇ GRUPLARI VE KİLOMETRE SINIRLARI

Araç kiralamanıza ek olarak satın alabileceğiniz ürün ve hizmetlerimiz aşağıdaki gibidir. Ücret ve detayları hakkında bilgiye rezervasyon merkezimizden ve şubelerimizden ulaşabilirsiniz. Günlük limitin, aylık limiti aşması durumunda sözleşme gününden bağımsız olarak toplam kullanılan km miktarı ilgili araç grubunun aylık limitini aşamaz. Ek hizmetler sayfa sından ek kilometre paketleri satın alınabilir

Günlük araç kiralamalarında 400 kilometre kullanım hakkı vardır. Aylık araç kiralamalarda ise maksimum 3.000 kilometre sınırlaması bulunmaktadır. Detaylı bilgiyi Renttrendy Rent a Car Genel Merkezimizden veya ofislerden alabilirsiniz.

ÖDEME KOŞULLARI VE GÜVENLİK

Ödeme Koşulları ve Güvenlik

Araç kira ücreti, ek ürün ve hizmet ücretleriyle birlikte teminat tutarı kira başlangıcında kiracının şahsına ait tek bir kredi kartından peşin olarak tahsil edilmektedir. Kiralama sonunda oluşabilecek ücret farklılığına göre kredi kartından tahsil veya iade gerçekleştirilmektedir. Kiracının şubemizde bizzat bulunması gerekmekte ve ek sürücü veya farklı kişiye ait kredi kartı kabul edilmemektedir.

Teminat Ücreti:

Araç kira ücreti dışında, araç gruplarına göre belirlenmiş ve 1.500 TL ila 10.000 TL arasında değişiklik gösteren teminat tutarları kiralama başlangıcında kiracının şahsi kredi kartından tahsil edilmektedir. Tahsil edilen bu teminat tutarları, aracın size teslim edildiği gibi geri alınması durumunda en geç 15 gün iş günü içerisinde tamamen iade edilmektedir.

Güvenlik

Alışverişinizi daha güvenli yapabilmeniz için www.renttrendy.com SSL güvenlik sertifikası kullanmaktadır

Kiracılar ,kiraladığı araçta/larda başta araç takip sistemi olmak ancak bununla sınırlı olmamak üzere coğrafi yer tanımlamasını sağlayan sistemler ve yakıt kesme blokajı olduğunu bildiğini gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder

REZERVASYON VE SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ

“Şimdi Öde” ve “Sonra Öde” Tercihli Rezervasyonlar:

“Şimdi Öde” ve “Sonra Öde” tercihli rezervasyonlarınızda alış şube değişikliği dışında, araç grubu, rezervasyon tarihini değiştirebilir, ek ürün ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz. Bazı değişiklikler, fiyat farklılıklarına neden olabilir. Alış şube değişikliği yapılmak istenmesi durumunda mevcut rezervasyonun iptal edilip yeni bir rezervasyon yapılması gerekmektedir. Yeni rezervasyonunuzda maalesef bir önceki rezervasyonunuzdaki fiyatlar geçerli olmayacaktır.Yeni rezervasyonunuzdaki fiyat ve opsiyonlar değişiklik gösterebilir.

Kiralama Erken İade:

Kiralamanın başlamasının ardından aracın rezervasyon tarihleri aralığından önce iade edilmesi durumunda fiyat, aracın kullanılacağı gün sayısına göre tekrar hesaplanmaktadır. Eğer tahsil edilen tutardan daha az bir tutar söz konusu olursa aradaki farkın iadesi yapılır. Tahsil edilen tutardan daha fazla bir ücret söz konusu olursa ekstra bir çekim yapılmaz.

Kiralama Uzatma:

Kiralamanın başlamasının ardından aracın rezervasyon tarihleri aralığından daha uzun süre kiralama talebinin olması durumunda sistem tarafından fiyat tekrar hesaplandıktan sonra oluşacak ilave ücret, kiralama başlangıcında ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir.İlk rezervasyon süresi kadar Renttrendy Rent a Car ofisine yazılı olarak başvurarak uygunluk durumuna göre kampanya şartları doğrultusunda uzatılabilir. Bu madde’de Renttrendy Rent a Car’ın değişiklik yapma hakkı saklıdır.

No-Show Uygulaması:

Rezervasyonda belirtilen teslim alma saatinde aracın teslim alınmaması durumunda, araç 2 saat sonra No-show durumuna geçecek ve hiçbir gruptan araç garanti edilemeyecektir. No-show durumundaki rezervasyonunuz, 4 saatin sonunda iptal olacaktır.

İptal ve İade Uygulaması:

Rezervasyonlar, rezervasyonun yapıldığı tarihteki rezervasyon saatine 24 saat kala iptal edilebilir ve böyle bir durumunda sizden hiçbir ücret talep edilmez. Rezervasyonunuzu, kiralama başlangıç saatine 24 saatten daha az bir sürede yaptıysanız, rezervasyon kaydınızı tamamladıktan sonraki ilk 1 saat içerisinde iptal etmeniz durumunda herhangi bir ücret kesintisi gerçekleştirilmeyecektir.Rezervasyon iptali Rennttrendy Rent a Car web sitesi veya mail yolu üzerinden iletişim kuralarak yapılmalıdır.Telefon ile yapılan iptaller kabul edilmez.Bildirim süresi bir takvim günü değil kira başlangıç zamanından sonraki 24 saattir.24 saati geçen rezervasyon iptallerinde ön ödeme toplam tutarının %50 ‘si kesinti yapılır.

Rezervasyonunuzu yukarıdaki koşullar haricinde iptal etmek istediğiniz taktirde sadece 1 günlük araç kira bedeli sizden tahsil edilir.

ÖNEMLİ UYARILAR

 • Kiralamaya ait tüm ücretler, kiracının şahsına ait kredi kartından tahsil edilmektedir. Banka kartı,sanal kart,debit kart geçerli değildir.
 • Herhangi bir hasar durumunda, sigortanızın geçerli olabilmesi için, acil yardım hattına ihbarda bulunmanız ve aracınızı kaza yerinden hareket ettirmeden Trafik Polisi ya da Trafik Jandarma ekiplerine haber vermeniz ve “Polis Raporu ile birlikte Alkol Raporu” almanız gerekmektedir. Maddi hasarlı trafik kazalarında kaza yapan kişiler kazanın oluş şekli konusunda anlaştıkları takdirde “Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı” da düzenlenebilir.
 • Aracın çalınması durumunda, polis aranarak “Hırsızlık Tespit Tutanağı” alınmalıdır. Alınan raporla birlikte aracın anahtarı tarafımıza teslim edilmelidir.
 • Aracınızla bir kaza geçirmeniz, aracın çalınması, arızalanması, lastik patlaması ve her türlü acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumda, 7 gün 24 saat, tüm Türkiye’de hizmet veren 0 530 919 8 599  numaralı “Acil Yardım” hattımızı arayabilirsiniz.
 • Yurtdışına Çıkış: Hiçbir sigortamız Türkiye sınırları dışında geçerli olmadığı gibi, araçlarımızın Türkiye sınırları dışına çıkarılması da yasaktır. Lütfen teslimat formunu ve sözleşmenizi kontrol ediniz.
 • Araç kiralama rezervasyonunuz araç grubuna konfirme edilmiş olup herhangi bir marka ve/veya model garantisi verilmemektedir.
 • Kiralayan; sağlam ve iyi durumda teslim aldığı araçta, kullanım hatası ve/veya dikkatsizlik, tedbirsizlik vb. nedenlerle (sayılanlarla sınırlı olmaksızın, hatalı vites değiştirilmesi nedeni ile şanzıman arızası, uyarı ışığı yandığı halde aracın kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle oluşacak hasarlar, aracın altının vurulması suretiyle ortaya çıkan hasarlar, lastik ve jant gibi aksamlara zarar verilmesi, yakıttan kaynaklı arıza ve hasarlar vb.) oluşan her türlü mekanik ve elektrik dahil olmak üzere tüm zarar ve ziyanları ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Bu mekanik ve elektrik dahil olmak üzere tüm zarar ve ziyanlar kasko ve güvenceler kapsamı dışındadır.
 • Kış lastiği opsiyonu ek ürün olarak sunulmakta ve ücrete tabii bir hizmettir. Kış lastiği bölge ve şubeye göre değişkenlik göstermekte olup, stoklarla sınırlıdır. Kiralama yapacağınız şube ile iletişime geçerek stok teyidi yapmanız gerekmektedir.

  

 Findekse Dayalı Karar Destek Skoru Sorgulaması

Gerekli durumlarda, firmamızdan ilk kez araç kiralayacak müşterilerimiz için geçerli olacak şekilde kiralama esnasında Findekse dayalı Karar Destek Skoru sorgulaması ve provizyon işlemi yapılabilir. Araç sınıfına göre provizyon tutarına web sitemizden ulaşabilirsiniz.Provizyon iade süresi, aracın teslim alındığı andan itibaren 24 gündür.
Firmamızdan ilk defa araç kiralama talebi ya da rezervasyonu bulunan yurt içi müşterilerimize Karar Destek Skoru adını verdiğimiz bir algoritma ile oluşan skor üzerinden kiralama işlemi yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir.  Bu sistem müşterilerimizin;
Findeks Puanını

 • Yakın Tarihli kredi kartı ve/veya kredi başvurularını,
 • Ödeme Performansını,
 • Limit- Borç oranını,
 • İkamet Adresini(Mahalle) ve bu adresin sosyo-ekonomik yapısını göz önünde tutan bir algoritma ile çalışmaktadır.

Karar Destek Skoru findeks puanından farklıdır ve yukarıdaki maddeler sebebiyle, bazı müşterilerde findeks puanına göre aşağıda ya da yukarıda yer alabilir. Findekse dayalı Karar Destek Skoru verilerinizin uygun olması araç kiralama işleminin kesinlikle yapılacağı anlamı taşımaz.